Lavička náhradníkov je dôležitým hráčom tímu

Keď som začal systematickú prácu s tímovými športmi a menovite s hádzanármi, veľmi mi pomohol rozhovor s Urbanom Johnsonom, ktorý je výborným športovým psychológom a bývalým hádzanárskym trénerom zo Švédska. Medziiným mi povedal: “Lavička je ďalším hráčom tímu”. Odvtedy som si pri práci v tímoch vždy všímal ako sa v klube starajú o náhradníkov a hráčov, ktorí sa doliečujú po zranení. Vlastne oni to majú psychicky najťažšie. Nevedia, kedy budú schopní sa plnohodnotne zapojiť a znovu naskočiť do zápasov.

Aj k športovému psychológovi prichádzajú najčastejšie hráči, ktorým sa nedarí a majú ešte k tomu pocit, že im tréner neverí. Takí hráči sedia na lavičke a nevedia, kedy a či vôbec nastúpia. Počul som, že v niektorých kluboch ide o zámernú taktiku testovania “psychickej odolnosti” hráčov. Nič nemám proti skúškam psychickej odolnosti, ale pokiaľ hráč tvrdo maká celý týždeň a tréner ho chváli, a potom ho v zápase nenechá hrať, tak tu niečo nesedí. Tréneri a funkcionári by mali budovať v hráčoch pocity dôvery, pretože každý hráč si zaslúži rešpekt. Ak stratí pocit dôvery, potom klesá jeho sebahodnota a vnútorné odhodlanie odovzdať všetko pre tím.

V športe sa spravidla všetko točí okolo hviezd a lídrov. Dostáva sa im zvýšenej pozornosti od trénerov, funkcionárov a médií. Ale tím je tvorený aj menej viditeľnými hráčmi, takzvanými robotníkmi, nosičmi vody alebo strážcami hviezd. Sú veľmi dôležití a dá sa povedať, že bez nich by tím nebol plnohodnotný. Ak je tím tvorený len hviezdami a nikto nerobí “čiernu robotu”, tak obvykle to na ihrisku nefunguje. Práve kompaktnosť tímu a vysoké nasadenie všetkých hráčov je pre výsledok rozhodujúce. Hovorí sa, že mužstvo je také silné ako jeho najslabší hráč. Lavička náhradníkov môže dodať tímu energiu, ak sa hra nedarí, inokedy rozhodne gól striedajúceho hráča v posledných minútach, inými slovami každý má byť nejakým spôsobom pre tím užitočný.

Zinedine Zidane bol veľkým futbalistom a dlhoročným kapitánom Francúzska a práve včera mal premiéru v trénerskom kresle Realu Madrid v zápase EL proti AS Roma. Premiéra sa mu vydarila, Real vyhral v Ríme 2:0 gólmi Ronalda a striedajúceho Jeseho. Aký bol Zidanov komentár k streleným  gólom? “Cristiano bol skvelý, ale takí boli všetci. Aj tí, ktorí v zápase nehrali, boli veľmi dôležití pre tímovú morálku. Som šťastný, že Jese dal gól – zaslúžil si ho za svoju snahu.”

Generated by IJG JPEG Library
Generated by IJG JPEG Library

 

11 názorov k “Lavička náhradníkov je dôležitým hráčom tímu

  1. Škoda, že u nás často chýba to pozitívne vnímanie lavičky a nadhľad trénera! :(

  2. Pravda,že team je taký silný ako jeho najslabší článok sa mi veľmi páči,myslím že by si ho mali uvedomovat vsetci,čo sa považujú za “teamleadrov” napriklad v zdravotníctve, aby som nešla daleko …

    Katarína Belicová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.