Majme všetkých päť pokope

“Má všetkých päť pokope” je úslovie, ktoré v našom jazyku hovorí, že niekto má zdravý rozum.  V angličtine výraz ´take five´ znamená urobiť si krátku prestávku. V muzike sa džezová kapela Dave Brubeck Quartet preslávila skladbou Take Five , ktorá sa hrá už takmer 60 rokov.

Zdravý rozum súvisí s piatimi zmyslami. Kto má zdravé zmysly a dokáže ich každodenne používať, vidí svet realisticky. Napríklad si všimne mimiku a tón hlasu druhého človeka a z toho vyvodí jeho dôveryhodnosť. Niekoho nemôžeme ani cítiť, ani počuť. Ak nejaké jedlo zapácha, nebudeme ho jesť. Ak šaty nie sú na dotyk príjemné, nechceme ich nosiť. Zmysly si pomáhajú navzájom. Ak človek stratí zrak, pomôže mu výnimočne zlepšený sluch. Kto uverí ilúziám alebo virtuálnej realite a postupne začne halucinovať, je jednou nohou na psychiatrickom oddelení.

V športe je používanie všetkých zmyslov veľmi dôležité pre dobrý výkon. Kto používa všetky zmysly odrazu “tu a teraz”, viac sa ponorí do výkonu a dosiahne herný tranz. Vtedy výkon prebieha najlepšie. Okrem toho nám prichádza na pomoc šiesty zmysel, ktorým je intuícia. Intuícia nemá zmyslový orgán, ale pracuje odrazu s informáciami zo všetkých zmyslov a pomáha pri správnej reakcii. Myseľ to často nevie pochopiť (pretože pracuje len s myšlienkami), že pri najťažších rozhodnutiach je najlepšie intuitívne riešenie. Namiesto ´urob ako myslíš´, by sme mali hovoriť ´urob ako cítiš´.

Päť prstov má ľudská ruka. Každý prst má vlastný význam, ale je aj súčasťou celku. Ak vec vieme správne uchopiť, dokážeme ju lepšie spoznať a ak treba, aj ovládnuť. take five-2Šport je o spolupráci, kde si hráči musia pomáhať, ak chcú dosiahnuť dobrý výsledok. Tľapnutím rukou dáva jeden druhému najavo´môžeš sa na mňa spoľahnúť´. Dobrá spolupráca sa rýchlo pozná. Je to podobné ako u dobre zohratej kapely. To dá zdravý rozum.

 

Nech sa vám darí mať všetkých päť pokope!  P.F. 2018

3 názory k “Majme všetkých päť pokope

  1. I in addition to my friends have already been digesting the best solutions located on your web site then immediately came up with a terrible feeling I had not thanked you for those tips. These boys happened to be totally joyful to read through all of them and already have honestly been using these things. Appreciation for really being quite considerate and also for obtaining variety of exceptional resources millions of individuals are really needing to understand about. My personal sincere apologies for not expressing appreciation to sooner.

  2. V angličtine existuje výraz “go with your gut feeling” … (gut = brucho).
    Je to bežne používaný idiom, ktorý hovorý o intuícii.
    Najlepší významový preklad je – “urob ako cítiš”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *