Mentálny tréning (1)

Vzhľadom na vzrastajúce množstvo pojmov v tejto psychologickej oblasti je vhodné urobiť krátky exkurz do terminológie. Treba rozlišovať medzi mentálnym tréningom a mentálnym koučingom. Kým kouč športovca koučuje, teda pomocou špecifických otázok ho vedie k sebaobjavovaniu a hľadaniu vlastného riešenia problému, mentálny tréner športovcovi dáva návod, čo treba robiť na základe teoretickej i praktickej znalosti rôznych techník mentálneho tréningu. Ktorý z oboch prístupov je účinnejší? To závisí od konkrétnej situácie, daného problému a osobnosti športovca. Skúsený psychológ niekedy koučuje, inokedy inštruuje.

V minulosti sa v súvislosti s mentálnym tréningom používalo označenie psychologická príprava, ktorá bola jednou zo štyroch základných zložiek prípravy (fyzická, technická, taktická, psychická).  Je praktické rozlišovať medzi krátkodobou, strednodobou a dlhodobou psychologickou prípravou. Dlhodobá príprava sa počíta na roky a obsahovo sa prekrýva s výchovou športovca (ide o rozvíjanie potrebných vlastností pre šport ako bojovnosť, odolnosť, húževnatosť, cieľavedomosť, rozhodnosť, a pod). Najvýznamnejšiu úlohu tu zohrávajú rodičia a neskôr tréner.

Strednodobá príprava sa počíta na dni až mesiace a je cielená na určitú súťaž. Jej dĺžka závisí od významnosti súťaže a od náročnosti súťažného kalendára a cieľom je zvládnuť konkrétnu súťaž alebo zápas po fyzickej, technickej, taktickej a psychickej stránke. Kľúčový je správny pomer a koordinácia jednotlivých zložiek prípravy (úlohy hlavného trénera, kondičného trénera, fyzioterapeuta, psychológa) a dobrá komunikácia celého tímu.

Krátkodobá psychologická príprava sa počíta na hodiny až minúty počas súťažného dňa. Je zameraná na uplatnenie správnej mentálnej rutiny pred zápasom a  na zvládnutie kritických momentov zápasu. Dôležité je aj správne mentálne spracovanie výkonu tak, aby športovec získal potrebnú motiváciu do ďalšieho tréningu.

Mentálny tréning je jednou z najlepšie rozpracovaných oblastí športovej psychológie a v anglosaskej literatúre sa dá nájsť pod názvom psychological skills training (Weinberg & Gould 2007, 2011, 2015).  Jednotlivými oblasťami mentálneho tréningu sú rozhodnosť, zvládanie stresu, odvaha, vodcovstvo, komunikácia, predstavivosť, vytrvalosť, motivácia, vnútorný hovor, sebadôvera, mentálna príprava a koncentrácia (viď graf nižšie). Športový psychológ môže u konkrétneho športovca určiť jeho výkonnostný mentálny profil (červené pole) a pomocou techník mentálneho tréningu zlepšiť vybrané psychologické charakteristiky.

PST

 

5 názorov k “Mentálny tréning (1)

  1. You made some decent points there. I looked on the internet for the subject and found most guys will agree with your site.

  2. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

  3. Hello there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thanks a lot!

  4. How sad that he coutennis to talk his way out of his own failures. He can say black is white and the true believers will agree. We have a similar situation here.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.