Olympiáda je za nami… a čo nám priniesla?

Olympiáda je viac záležitosťou národnej cti a hrdosti než iné svetové podujatia. Cenné kovy tu získavajú spravidla skúsení šampióni alebo prekvapujúci víťazi. A najviac dosiahnu takí, ktorí dokážu v príprave spolupracovať.

Včera sa skončila 23. zimná olympiáda v Pchjongčchangu. Čo zaujímavého priniesla z psychologického pohľadu? Ukázalo sa, že olympiáda je oveľa viac vecou národnej cti a hrdosti než iné svetové podujatia. Každý detail je tu pod drobnohľadom novinárov, každý prečin je komisármi rozpitvaný a exemplárne sankcionovaný. Evidentným dôkazom je Rusko, ktoré z dôvodu štátom riadeného dopingového programu nesmelo štartovať pod vlastnou zástavou a táto športová veľmoc skončila až na 13. mieste  s bilanciou 17 medailí (2-6-9) oproti prvenstvu pred štyrmi rokmi s bilanciou 29 medailí (11-9-9) v Soči.

Ďalšou pravdou je, olympijské kovy berú spravidla najskúsenejší šampióni (Kuzminová, Dahlmeierová, Bjorgenová, Fourcade,  Hirscher, či hokejový tím Ruska) alebo prekvapenia (snowboardistka Ledecká v super-G, hokejový tím Nemecka). Psychologicky sa to dá vysvetliť tak, že dlhoroční šampióni majú vysoký stupeň sebapoznania, dokážu sa výborne individuálne pripraviť fyzicky aj psychicky na hry, pretože s nimi už majú predchádzajúce skúsenosti. Presne vedia, čo kedy treba urobiť a čoho sa vyvarovať a v súčte potom robia menej chýb než súperi. U športových prekvapení nikto medailu neočakáva, takže majú  výhodu v tom, že nie sú vystavení príliš veľkému tlaku a môžu sa pokojne pripraviť na výkon.

Ukázalo sa, že najlepšie výsledky mali tí,  ktorí dokázali spolupracovať ako tím. Mohli ťažiť z dlhoročných skúseností šampiónov a novej mladej energie. Bolo to vidieť nielen v kolektívnych, ale aj individuálnych športoch. Marcel Hirscher v každom interview oceňoval výkony svojich mladších slalomárskych kolegov, a ešte markantnejšie sa to prejavovalo v prípade krasokorčuliarskych superdvojičiek (Medvedevová-Zagitovová, Fernandez-Hanju).

A čo my? Mali sme šťastie v podobe troch medailí Kuzminovej, ale to nám nemôže zaslepovať oči. Jedna lastovička jar neurobí. Bolo by výborné, ak by Nasťa dokázala v závere svojej kariéry potiahnuť mladé talentované biatlonistky na ceste na vrchol tak ako to urobila Veronika Velez-Zuzulová s Petrou Vlhovou.  Mimochodom, kto zo športových funkcionárov lyžiarskeho zväzu si to všimol a poďakoval jej za túto nezištnú službu? Naši športovci sa zväčša pripravovali na OH izolovane a roztrúsení po celom svete. O nejakej synergii nemôže byť ani reči. Význam spolupráce by mohli konečne pochopiť aj naši športoví funkcionári. Myslím si, že práve spojenie rivality so spoluprácou a následný synergický efekt je veľká psychologická výzva vrcholového športu.

hanju-fernandezjevgenija-medvedevova-alina-zagitovova-clanokWmatt-hirscherSY 17 Záhreb - Na snímke zľava druhá Slovenka Petra Vlhová, víťazka Slovenka Veronika Velez-Zuzulová a tretia v cieli Češka Šárka Strachová oslavujú na pódiu slalomu Svetového pohára žien v alpskom lyžovaní v Záhrebe 3. januára 2017. FOTO TASR/AP From left, second placed Petra Vlhova, from Slovakia, fellow-countrywoman Veronika Velez Zuzulova, the winner, and third placed Sarka Strachova, of the Czech Republic, celebrate after an alpine ski, women's World Cup slalom in Zagreb, Croatia, Tuesday, Jan. 3, 2017. (AP Photo/Giovanni Auletta)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *