Ako peniaze ovplyvňujú výkonnosť?

Ak hovoríme o profesionálnom športe, musíme hovoriť aj o peniazoch. Zdá sa, že žijeme v krajine, kde finančné pravidlá sú buď nejasne stanovené alebo tak komplikované, že im takmer nikto nerozumie. V dôsledku toho si ľudia prestávajú veriť a nie sú ochotní spolupracovať, čo sa premieta samozrejme do chudobných výsledkov na medzinárodnej scéne. Uveďme dva scenáre, ktoré v našom profi-športe asi nie sú zriedkavé:

Prípad 1. Hráč sa snaží vyjednať si zmluvu v profesionálnom klube. Rozhovory prebiehajú dobre a dokonca mu sľúbili viac než predpokladal. Pred podpisom sa náhodou dozvie od budúcich spoluhráčov, že v klube to chodí tak, že niektorí hráči nevideli ani polovicu z toho, čo sa im sľúbilo. Hráč váha, potom zmluvu podpíše. Čo sa odohrá v jeho hlave pri podpise zmluvy?

Prípad 2. Pred rozhodujúcim zápasom sezóny  o prvé miesto v tabuľke hráči sedia v kabíne. Sú bojovne naladení s vysokou motiváciou vyhrať a tréner odhaduje šance na výhru asi 60:40. Tesne pred zápasom vstúpi do kabíny majiteľ klubu a sľúbi hráčom extra prémie za víťazstvo. Čo sa odohrá v hlavách hráčov a ako to ovplyvní výkon v zápase?

Moderná psychológia v posledných rokoch skúma intenzívne vplyv peňazí na pracovnú morálku, motiváciu a celkovú výkonnosť (napr. behaviorálna psychológia) a zaoberá sa aj snímaním mozgovej aktivity v rozličných experimentálnych situáciách výkonu a odmeňovania (neurovedy). Z klasických výskumov vyplýva, že vnútorná motivácia má prevažovať nad vonkajšou. K vnútornej motivácii patria najmä tri dôležité hodnoty: (1) aby činnosť dávala človeku osobný zmysel, (2) aby pri nej dochádzalo k pocitu výnimočnosti a (3) aby mal vlastnú kontrolu. Vonkajšia motivácia (ku ktorej sa mimochodom uchyľuje väčšina našich šéfov a trénerov) je v profesionálnom športe tvorená odmenami a trestami, kde hrajú peniaze kľúčovú rolu.

Výskum vzťahu medzi vonkajšou a vnútornou motiváciou ukázal, že jedna oblasť ovplyvňuje druhú, a niekedy dokonca negatívne. Napr. hráči v NHL si robia letnú prípravu samostatne, pretože majú vysokú mieru vnútornej motivácie. Vedia, že ak budú na začiatku sezóny dobre pripravení, bude sa s nimi počítať.  Ak by na letnú prípravu boli povolaní tréneri klubov, aby ich kontrolovali, ich vnútorná motivácia by sa rozplynula. Inou bariérou  vnútornej motivácie je pocit nespravodlivosti. Ak niekto má pocit nespravodlivosti v súvislosti s finančnou odmenou, okamžite klesne jeho vnútorná motivácia.

Odpoveď v prvom prípade je, že pri podpise nejasne postavenej zmluvy hráč podvedome kalkuluje s možnosťou, že v prípade nevyplatenia “sa zariadi” a bude konať len na základe vonkajšej motivácie. Také konanie je spojené s dvoma základnými stratégiami: preukazovať správanie, za ktoré je odmena a vyhýbať sa správaniu, za ktoré hrozí trest. Ak necíti dôveru, potom nemá ani vnútornú motiváciu urobiť niečo naviac.

Výskum zameraný na vzťah medzi výškou finančnej odmeny a náročnosťou úlohy ukázal nasledovné zistenie. Pri ľahkých úlohách dosahuje človek najlepší výkon vtedy, ak je odmena vysoká, ale pri ťažkých úlohách dosahuje najlepší výkon pri stredne vysokej odmene. Vysoká odmena totiž spôsobuje tlak, ktorý zablokuje zložitejšie mentálne procesy, napr. tvorivosť  a to zhoršuje celkovú výkonnosť.

V druhom prípade sa dá predpokladať, že v dôsledku extra odmeny bude mužstvo premotivované a rozhodujúci zápas prehrá. Majitelia klubov sú obvykle podnikateľmi a majú vlastné predstavy o moci peňazí a motivácii svojich hráčov. Z mnohoročných  skúseností s viacerými našimi poprednými klubmi viem, že väčšinou prevláda presadzovanie vonkajšej motivácie, inými slovami uplatňovanie metódy “cukor alebo bič”.

Tri základné pravidlá pre zlepšenie motivácie v súvislosti s peniazmi:

1. Najskôr vybudujte u športovcov vnútornú motiváciu a v tejto fáze odložte bokom vonkajšie motivácie (finančné odmeny tu skôr škodia než pomáhajú).

2. V ťažkých zápasoch nestupňujte tlak na hráčov dodatočnými odmenami či finančnými postihmi. Najlepšie funguje vnútorná motivácia strednej, dokonca nízkej intenzity typu “nemáme čo stratiť”.

3. Nastavte jasné finančné pravidlá a nemeňte ich. Nespravodlivé a nejasné zaobchádzanie s peniazmi ničí vnútornú motiváciu. To spôsobuje, že niektorí hráči sa síce prispôsobia, ale ich vnútorná motivácia zoslabne a hráči s najsilnejšou vnútornou motiváciu radšej odídu preč, napr. do zahraničia.

peniaze-1

32 názorov k “Ako peniaze ovplyvňujú výkonnosť?

 1. Завод EELWD производит в Верхнеуральск системный научно-технический производственный цикл: от заготовочного до автоматизированной и механической обработки.
  Доставка товара В Л Л ДЕ Волгоград осуществляется в предельно короткие временные промежутки.
  Наибольшее использование проверенных входе множества лет научно-технических приемов и методов решения проблем очистки Канализационных насосных станций с внедрением технологических и сегодняшних изобретений и достижений.
  Обеспечение потребительского качества выпускаемой продукции в согласовании с очень высокими достижениями технологии в данном направлении в случае воплощении указанных выше основ и принципов технической политики.
  Наш завод Е В Е Л Д Алексин непрерывно проводит работу над конечным качеством изгатавливаемой продукции и совершенствует свойства изготавливаемого оборудования,использовав при этом все более новые необычные технические тонкости и методики производства и сборки в Великий Устюг.

  металлопрокат самара – нержавеющий металлопрокат

 2. В Сервисе вы можете приобрести КОЛОДЦЫ , Силосы для хранения сыпучих продуктов, Рамные мешалки, Мешочные фильтры, Распределительные колодцы, Биоблок ЭКОФИШ, Биологическая очистка хоз.бытовых сточных вод, ОДЪЕМНЫЕ УСТРОЙСТВА И МЕТАЛЛОКОНСТРУКЦИИ Модульные здания, ВОДООЧИСТНОЕ ОБОРУДОВАНИЕ Скиммеры для очистки жидкости от нефтепродуктов, масел, жиров, ПОДЪЕМНЫЕ УСТРОЙСТВА И МЕТАЛЛОКОНСТРУКЦИИ Металлоконструкции фермы, ОЧИСТКА ЛИВНЕВЫХ СТОЧНЫХ ВОД КПН с сорбционным блоком, НАСОСНОЕ И КОМПРЕССОРНОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (Грунфос, КСБ, Вило, КИТ, Взлёт, ТВП) Компрессоры диафрагменные, ВОДОПОДГОТОВКУ Установки фильтрации и предподготовки, а также все для автомойки Очистное сооружение для моек легкового транспорта.

  У нас вы найдете ЛОС, а также Канализационные трубы, мы можем произвести Монтаж насоса и настройка автоматики. Бурение скважин на воду, Поиск полезных ископаемых, Ремонт систем водоснабжения.

  В компании диагностирует скважины, производит Автономная канализация для дачи.

  обезвоживание осадков сточных вод обезвоживатель осадка

 3. In N.Y.C. luxury Prostate massage from girls. And while, Erotic Reiki Massage by no means violates absolutely none prohibitions, because it’s not about genital contact.

  In spa salon best massage girls will make best Erotic Reiki Massage.
  The cabinet Swedish massage in NYC rightfully considered best way relax at the end of the strenuous working day is bodywork massage.Slender massage experts will make you Trimming massage and private massage, you can choose the right one several types massage on your solution. Like happy ending massage, as in principle, and relaxation, operates on defined area human body, what can help couple sit back and relax. Success conducting relaxing massage composed, so as to , in home you received from him pleasurebliss. And while, Buttock Massage far from violates practically any prohibitions, since it’s not about genital contact. We hold both individual massage and massage for several people. In our salon professionals work.
  Spa salon guys come to submitted cosmetic massage. In our salon is available everything, that clients search. Gentle touch rasprekrasnoy girls there will be a flow on your body, dipping in abyss immense the ocean enjoyment. In the slow slip, rewarding your body kisses, seduce enshroud the warmth of one’s body. Personally you will be surprised at, which sea bliss today it is possible to feel fromfinnish massage in Empire City.

  Our showroom works in NJ. – [url=https://massage-nyc.me/]erotic massage queens[/url]

 4. [url=https://mgkl.ru/]диагностика зрения в москве[/url] – сколько стоит сделать операция катаракта глаза, консультации оккулиста.

 5. Hey there. I discovered your site via Google whilst looking for a similar subject, your web site got here up. It seems to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 6. I simply want to say I am very new to blogs and definitely loved your website. Likely I’m going to bookmark your blog post . You amazingly have amazing well written articles. Thanks a lot for sharing with us your webpage.

 7. I am no longer certain where you are getting your info,
  however good topic. I needs to spend some time finding out more or
  figuring out more. Thank you for fantastic info I was in search
  of this information for my mission.

 8. whoa1h this blog is great i love reading your posts. Keep up the great work! You know, a lot of people are looking around for this information, you can aid them greatly.

 9. Good post! I read your blog often and you always post excellent content. I posted this article on Facebook and my followers like it. Thanks for writing this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.