Predstavy a výkon

Práca s predstavami je súčasťou mentálneho tréningu. V minulosti sa táto forma mentálneho tréningu označovala ako ideomotorický tréning alebo vizualizácia, ale ukázalo sa, že tieto predstavy majú komplexnú povahu (zahŕňajú obrazy, zvuky, slová, pocity a mikropohyby), takže v súčasnosti sa používa anglický výraz imagery, čo sa voľne dá preložiť ako práca s predstavami. Športovci a tréneri by mali vedieť o tejto forme tréningu čo najviac, pretože môže extrémne pomôcť výkonom každého športovca.

Dôležité je vedieť, že športovci využívajú predstavivosť rôzne. Vizuálny typ dokáže najlepšie pracovať so zrakovými predstavami, auditívny typ so zvukovo-slovnými a kinestetický typ s telesnými a pocitovými. Zmiešaný typ využíva kombinácie rôznych druhov predstáv. Typológia sa dá určiť pomocou špeciálnej psychodiagnostiky.

Z časového hľadiska sa predstavy delia na predvýkonové (preplay), tesne po výkone (replay) a predstavy s časovým odstupom (review). Záleží aj na dĺžke a rýchlosti predstáv, napr. pri nácviku techniky sa využívajú spomalené alebo rytmizované predstavy, pred výkonom by mali už predstavy prebiehať v reálnom čase (niektorí športovci sú v tomto smere spomalení alebo zrýchlení).

Základná poučka hovorí, že perfektná predstava by mala predchádzať reálny výkon, ale neplatí to v praxi vždy. Najlepšie fungujú predstavy pri tzv. uzavretých činnostiach, kde výkon prebieha v plnej réžii športovca (napr. skok do výšky, servis v tenise, a pod). Pri otvorených činnostiach, kedy sa športovec musí bleskovo rozhodovať a reagovať na pohyb súpera alebo meniace sa prostredie, je to niekedy kontraproduktívne, pretože presná predstava obmedzuje tvorivé myslenie.

Čo sa týka jednotlivých športov, najdôležitejšia je táto forma tréningu pri rizikových športoch (napr. kĺzavé disciplíny v zjazdovom lyžovaní). Presná predstava je tu základným parametrom úspechu či neúspechu. Aj v koordinačných a estetických športoch je práca s predstavami veľmi dôležitá, pretože môžu zvyšovať sebaistotu športovca a spresniť výkon (napr. servis v tenise, prejazd kritického miesta v zjazdovom lyžovaní, zostava v gymnastike, voľná jazda v krasokorčuľovaní, a pod).

Realistické a pozitívne predstavy vedú k správnemu nastaveniu športovca na výkon (mindset), naopak negatívne predstavy a predstavy chýb vedú obvykle k zlyhaniam. Stručne by sa dalo povedať, že predstavy síce nevidíme, ale ich dôsledky na výkon áno. Práca s predstavami by preto mala patriť do výbavy každého športového psychológa.

beat-feuzNa prebiehajúcich MS v zjazdovom lyžovaní vo švajčiarskom St. Moritz sú zjazdovky vytýčené nad pásmom  lesov, kde sú predstavy extrémne sťažené nedostatkom oporných bodov a veľkým počtom horizontov, cez ktoré pretekár musí prejsť často rýchlosťou nad 100 km/h. Výhodu tu majú domáci pretekári, ktorí majú trate určite viac natrénované, čo potvrdili výkonmi aj medailovými umiestneniami. Beat Feuz navyše dokázal z hlavy odstrániť všetky negatíve predstavy z nedávneho pádu v Kitzbuheli a získal zlato v kráľovskej disciplíne. Mimochodom, obidva zjazdy absolvoval so štartovým číslom 13 a vymazal tak trinástku zo zoznamu nešťastných čísel.  

6 názorov k “Predstavy a výkon

  1. Thanks for another excellent article. The place else may anybody get that type of information in such an ideal approach of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the look for such info.

  2. Some genuinely good posts on this web site, appreciate it for contribution. “The key to everything is patience. You get the chicken by hatching the egg, not by smashing it.” by Arnold Glasgow.

  3. My spouse and i have been now excited Albert could round up his investigation by way of the ideas he came across using your blog. It is now and again perplexing to just find yourself giving out strategies that many many others might have been making money from. And now we take into account we’ve got the website owner to be grateful to for that. Most of the illustrations you have made, the straightforward blog menu, the relationships you help to promote – it’s all impressive, and it is assisting our son and us consider that that theme is entertaining, which is certainly really vital. Many thanks for the whole lot!

  4. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *