Projekcia v športe

V súčasnom športe rodičia postávajú pri športoviskách a nervózne sledujú svoje deti na tréningoch či zápasoch. Namiesto toho, aby normálne trávili čas vo svojej práci, radšej žijú potrebami svojich detí. Vozia deti na tréningy a zápasy, sledujú a hodnotia ich výkonnosť (hoci by to mal robiť tréner). Hovoria „chceme vidieť, že bojuje… šport stojí veľa peňazí, nech to má nejaký výsledok… má za vzor Nadala, nech sa snaží ako on…., a pod.“ Rodičia dávajú najavo, že im ide predovšetkým o úspešnosť ich detí. Ide viac o víťazstvá než o zážitky, viac o sebaprekonávanie než o zdravie, viac o bojovnosť než o priateľstvá. Hoci šport by mal poskytovať rozmanité hodnoty, mnohí rodičia sa sústredia len na tie, ktoré sú spojené s úspechmi. Šport tak stráca na atraktivite pre väčšinu detí, pretože víťaz môže byť vždy len jeden. Je riziko, že pri takejto atmosfére po pár rokoch mnoho detí povie „dosť“ !

Projekcia je premietanie vlastných ambícií, cieľov a túžob na niekoho iného. Môže to byť v rôznom kontexte, napr. fanúšik môže premietať svoje ambície na obľúbeného hráča, učiteľ na nadaného žiaka, tréner na najšikovnejšieho zverenca. V športe najčastejšie premietajú svoje ambície rodičia na deti. Projekcia je vždy podfarbená silnými emóciami a obsahuje istú dávku idealizácie a sebaklamu. Inými slovami, dieťa sa zdá byť šikovnejšie rodičovi než v skutočnosti je. Potom je rodič veľmi sklamaný, ak výkon nenaplnil jeho zidealizovanú predstavu. Ak rodič v minulosti v športe neuspel, nenaplnené túžby často vkladá do dieťaťa. Problémy sú dva: 1) úspechy dieťaťa sú pre rodiča dôležitejšie než jeho zážitky,  2) rodič prestáva rozlišovať medzi vlastnými emóciami a emóciami dieťaťa. Preto by sa mal rodič vždy pýtať: Čím je šport užitočný pre moje dieťa? Prečo ho chce vlastne robiť? Aké sú jeho zážitky? Dostáva v športe to, čo potrebuje pre život? 

Keďže ide o všeobecne známy psychologický problém výchovy športovcov,  v pokrokovejších krajinách našli spôsoby ako tento jav kompenzovať.  Napr. v Česku poriadajú tematické semináre pre rodičov ako vychovávať deti v športe. Medzinárodná tenisová federácia (ITF) vydala súbor rád a odporúčaní s názvom Ako byť lepším tenisovým rodičom

Zaujímavý úkaz som videl pred rokmi na tenisovom turnaji mladších žiakov v Bratislave. Usporiadateľ náhodou kvôli stiesneným priestorom určil pravidlo, že rodičia nesmú ostávať počas zápasov v hale. Rodičia teda postávali vonku pri bufetoch, pofajčievali a čakali…. Zmena správania detí na kurtoch bola neuveriteľná! Vládla tam bojovnosť, sebaprekonávanie, ale aj uznanlivosť k súperovi… 


Slovenské príslovie hovorí: Kto nevidel, ten nepochopí :-)

  neuspech

12 názorov k “Projekcia v športe

  1. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is magnificent blog. A great read. I will certainly be back.

  2. Hi my family member! I want to say that this post is awesome, great written and come with almost all important infos. I’d like to see extra posts like this.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.