Ty si zviera!

 Keď športovec začuje túto poznámku, poteší sa. Znamená to, že bojuje ako zviera, vydrží ako zviera, ide za korisťou ako zviera… Ľudia zo športového prostredia oceňujú takéto kvality, pretože šport je svojím spôsobom bojom o prežitie. Ale v škole a doma (ešte stále) nás učia pravý opak, že máme byť slušní, vychovaní, ohľaduplní. Je teda namieste pýtať sa, či je možné prepojenie medzi jedným a druhým.

Pod vrstvou kultúrnych vzorcov správania má človek geneticky zakódované biologické inštinkty, ktoré umožňovali našim predchodcom prežitie  v divočine. Neuropsychológ Glass hovorí o troch biologických imperatívoch, ktoré tvoria základ motivácie prežitia. Imperatív teritoriality súvisí so získaním teritória ako zdroja potravy a domova, imperatív dominancie poháňa k čo najlepšiemu postaveniu vo vnútrodruhovej hierarchii a imperatív sexuality sa týka možnosti optimálneho sexuálneho výberu. 

 Inštinktívna výbava je prepojená s extrémnymi emóciami, ktoré pomáhajú aktivizovať útočné alebo obranné správanie. Ide najmä o emócie hnevu a strachu, ktorými vyjadrujeme dominanciu alebo podrobenie sa v určitej situácii. V zvieracej ríši sa reči tela učia už mláďatá. V športe je ovládanie reči tela jednou zo základných techník mentálneho tréningu. Komplexná schopnosť zvíťaziť alebo zničiť súpera sa označuje termínom killer-instinct .

Zdá sa, že v situáciach životného ohrozenia sa človek dokáže správať ako zviera. Prispôsobuje sa  situácii tak, aby prežil, k čomu treba určité fyzické aj psychické schopnosti. Šport nám k tomuto rozvoju poskytuje príležitosti.  Dá sa povedať, že v športe každý môže objaviť v sebe zviera. Na druhej strane v športe musia existovať pravidlá, ktoré nás nútia, aby sme toto zviera krotili a kultivovali. Potom sa dá hovoriť o športovej kultúre.

futbal3

6 názorov k “Ty si zviera!

  1. I’m not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for this information for my mission.

  2. I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.